Warsztaty “Zostań rodzinnym archiwistą” w ramach projektu “Archiwa Rodzinne Niepodległej”

Dnia 30 września 2019 r. w Archiwum Państwowym w Płocku przeprowadzone zostały warsztaty “Archiwa Rodzinne Niepodległej”.  Uczestniczyło w nich 25 osób reprezentujących zaprzyjaźnione instytucje, środowiska kolekcjonerskie i stowarzyszenia a także miłośników poszukiwań historycznych.

Warsztaty prowadziła p. kustosz Magdalena Młodziejewska. Uczestnicy mogli podziwiać wystawę ” Zbiory prywatne i spuścizny w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku”.  Zaprezentowano sposoby porządkowania i opisywania archiwaliów rodzinnych oraz samodzielnej ich konserwacji i digitalizacji. Dzięki prezentacji multimedialnej uczestnicy mogli zapoznać się ze sposobami prowadzenia badań genealogicznych i  odczytywania dawnego pisma.

Podczas warsztatów odbyła się także prelekcja p. Mirosława Kosowskiego na temat przekazywanych do Archiwum Państwowego w Płocku dokumentów dotyczących jego ojca, przedwojennego działacza sportowego i żołnierza AK. Składają się na nie m.in fotografie ludzi, wydarzeń sportowych i miejsc międzywojennego Płocka. Zwieńczeniem Dnia Archiwisty było podpisanie umowy i przekazanie dokumentów do Archiwum.