Ukazał się XVI tom Płockiego Rocznika Historyczno-Archiwalnego. Znaleźć w nim można przede wszystkim artykuły opisujące ciekawe materiały archiwalne i ich potencjał badawczy, przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku.
Magdalena Młodziejewska przybliżyła problematykę umundurowania urzędników
w XIX-wiecznym Płocku.
Anna Wiśniewska opisała akta notariusza Stanisław Chrzanowskiego z lat 1934-1939 w Kutnie.
Tomasz Piekarski zaprezentował źródła archiwalne do badań nad funkcjonowaniem województwa płockiego w latach 1975-1998. Jest to przegląd tych różnorodnych i wartościowych materiałów archiwalnych, podkreślający ich potencjał badawczy.
W mniejszym tomie zaprezentowano także interesujący przykład źródła jakim są zachowane w aktach Starostwa Powiatowego w Płocku z lat 1945-1950 [1959] odpowiedzi opracowane i udzielone tuż po II wojnie światowej do kwestionariusza Polskiego Atlasu Etnograficznego.
Tomasz Stolarczyk przedstawił przechowywany w zbiorach rękopiśmiennych Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego dokument: Mandat Fryderyka Augusta króla saskiego władz miasta Łęczycy. T
Całość uzupełnia tradycyjnie przygotowane przez Krystynę Bańkę sprawozdanie
z działalności Archiwum Państwowego w Płocku w 2023 roku oraz recenzja publikacji „Płoccy notariusze w dwudziestoleciu międzywojennym” autorstwa Grzegorza Gołębiewskiego.
Publikacja jest do nabycia w Archiwum Państwowym w Płocku w cenie 41, 28 zł. W tym celu prosimy o kontakt z Archiwum: sekretariat@plock.ap.gov.pl, tel. 24-266-29-10.