Zapraszamy na drugi wykład z cyklu “Konarski Lectures”

25 października 2023 r. o godz. 12:00 Archiwa Państwowe zapraszają na drugi z cyklu międzynarodowych wykładów archiwalnych „Konarski Lectures”. Gościem specjalnym tej edycji będzie dr Laura Millar –  niezależna kanadyjska konsultantka i badaczka zajmująca się archiwami oraz zarządzaniem dokumentacją i informacją.

Dr Laura Millar przez prawie 40 lat pracowała jako konsultantka ds. zarządzania dokumentacją i archiwami; jest także niezależnym naukowcem, pisarzem i pedagogiem. Uzyskała tytuł magistra archiwistyki na University of British Columbia w Kanadzie w 1984 r. oraz stopień doktora na University College London w Anglii w 1996 r. Pracowała jako konsultantka dla rządów, uniwersytetów, instytucji religijnych, społeczności tubylczych i innych podmiotów m.in. w Kanadzie, Bermudach, Trynidadzie i Tobago, Stanach Zjednoczonych, Hongkongu, Fidżi i Ghanie.

Jest autorką kilkudziesięciu publikacji i prezentacji o różnorodnej tematyce związanej z archiwistyką i edukacją, m.in. wielokrotnie nagradzanego podręcznika Archives: Principles and Practices (2010 r. i 2017 r.) oraz A Matter of Facts: The Value of Evidence in an Information Age (2019 r.). Jest członkiem Międzynarodowej Rady Archiwów i honorowym starszym pracownikiem naukowym na University College London.

Dr Laura Millar podczas swojego wystąpienia poruszy temat zarządzania „bezkształtną masą” w dobie cyfrowej (Managing “The Shapeless Mass” in the Digital Age). Wykład potrwa około 60 minut i będzie prowadzony w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

W artykule Z zagadnień nowożytnej archiwistyki polskiej opublikowanym w „Archeionie” w 1927 r. Kazimierz Konarski pisał o wyzwaniu, jakim było zarządzanie „bezkształtną masą” dokumentacji w archiwach w XX wieku. „Zalew” dokumentacji fizycznej i tekstowej, z którym mierzył się Konarski sto lat temu, zmienia się obecnie w potok niewidzialnych, wszechobecnych, nieuchwytnych zapisów elektronicznych – zdjęć, nagrań audio, baz danych, danych generowanych przez sztuczną inteligencję i nie tylko – przechowywanych na niezliczonych dyskach twardych komputerów, w chmurze i w osobistych urządzeniach. Jak archiwista może zarządzać źródłami cyfrowymi, które są jednocześnie efemeryczne i wieczne?

W swojej prezentacji dr Laura Millar przeanalizuje wyzwania związane z zarządzaniem dokumentacją i archiwami w XXI wieku, a w szczególności zarządzaniem „bezkształtną masą” dokumentacji elektronicznej.

Po wykładzie odbędzie się debata.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu w szczególności archiwistów, historyków, studentów archiwistyki, historii i dziedzin pokrewnych oraz wszystkich zainteresowanych poruszaną tematyką.

Wydarzenie odbędzie się w Budynku A Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (wejście od ul. Rakowieckiej 24).

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia uczestnictwa, zawierające imię i nazwisko uczestnika oraz ewentualnie nazwę reprezentowanej instytucji, należy przesyłać na adres: mzawadka@archiwa.gov.pl.

Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
https://archiwa.gov.pl/zapraszamy-na-drugi-wyklad-z-cyklu-konarski-lectures/