Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

Czerwiec 1976 w Płocku i w województwie płockim w świetle płockich archiwaliów - wystawa on-line

23 czerwca 2016

Archiwum Państwowe w Płocku serdecznie zaprasza do zapoznania się z wystawą on-line pt. „Czerwiec 1976 w Płocku i w województwie płockim w świetle płockich archiwaliów”. Ekspozycja powstała z okazji 40. rocznicy obchodów wydarzeń czerwcowych. Na wystawie zostały zaprezentowane akta lokalnych struktur Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej tj. Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Płocku, Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR w Żychlinie, Komitetów Zakładowych PZPR w: Mazowieckich Zakładach Rafineryjno-Petrochemicznych w Płocku, Fabryce Maszyn Żniwnych w Płocku, Zakładach Sprzętu Oświetleniowego "POLAM" w Gostyninie, Zakładach Wytwórczych Maszyn Elektrycznych i Transformatorów "EMIT" w Żychlinie, Podstawowych Organizacji Partyjnych PZPR: w Sądzie Wojewódzkim i Rejonowym w Płocku oraz Prokuraturze Wojewódzkiej i Rejonowej w Płocku.
Wśród ułożonych chronologicznie dokumentów znajdują się niepublikowane dotąd w całości protokoły z posiedzeń Egzekutywy i Sekretariatu Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz komitetów zakładowych i podstawowych organizacji partyjnych. Przedmiotem ich obrad były planowane zmiany w strukturze cen i zasady rekompensaty płacowej, a po wystąpieniach robotniczych ich przebieg oraz ocena postaw i udziału członków partii w proteście,
a następnie w masowych wiecach poparcia dla rządu.
Poniżej link do wystawy:

http://www.plock.ap.gov.pl/wystawa/

Czytaj więcej o: Czerwiec 1976 w Płocku i w województwie płockim w świetle płockich archiwaliów - wystawa on-line
Przejdź do - puzzle%20Archiwum

Detektyw Archiwista

20 czerwca 2016

W dniach 16-17 czerwca br. w siedzibie Archiwum Państwowego w Płocku odbyły się warsztaty pt. Detektyw-Archiwista, w których udział wzięły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 25 w Płocku oraz Miejskiego Przedszkola Nr 13 im. Misia Uszatka w Płocku.

Czytaj więcej o: Detektyw Archiwista
Przejdź do - odczyt%20w%20Łęczycy

Związki Jana Długosza z Polską Centralną - odczyt

17 czerwca 2016

Archiwum Państwowe w Płocku Oddział w Łęczycy, Towarzystwo Naukowe w Płocku Oddział w Łęczycy oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej w dniu 9 czerwca 2016 r. z okazji Miedzynarodowego Dnia Archiwów zorganizowało odczyt prof. dra hab. Tadeusza Nowaka "Związki Jana Długosza z Polską Centralną".

Czytaj więcej o: Związki Jana Długosza z Polską Centralną - odczyt
Przejdź do - warsztaty

Warsztaty genealogiczne - spotkanie 3 grupy

6 czerwca 2016

W dniach 3-4 czerwca 2016 roku odbyło się spotkanie III grupy uczestników Warsztatów genealogicznych pt.: „Od juniora do seniora – podróż w krainę przodków” zorganizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego w Płocku -  dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Płocka.

Czytaj więcej o: Warsztaty genealogiczne - spotkanie 3 grupy
Przejdź do - konkurs%20historyczny

Finał IV Rejonowego Konkursu Historycznego

25 maja 2016

W dniu 24 maja 2016 roku odbył sie finał IV Rejonowego Konkursu Historycznego "Źródła historyczne bogactwem kulturowym narodu". Wzięło w nim udział 16 dwuosobowych drużyn z 13 gimnazjów z Płocka i powiatu płockiego. Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Płocka i Starosty Płockiego oraz patronatem medialnym Radia Płock. współorganizatorami konkursu byli: Archiwum Państwowe w Płocku, Oddział SAP w Płocku, Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Płocku oraz MSCDN Wydział w Płocku.

Czytaj więcej o: Finał IV Rejonowego Konkursu Historycznego
Przejdź do - studenci%20w%20archiwum

Wizyta studentów w Archiwum Państwowym w Płocku

23 maja 2016

Archiwum Państwowe w Płocku dnia 20 maja 2016 r. gościło studentów II roku archiwistyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz historii i archiwistyki Uniwersytetów we Lwowie i w Charkowie. Mieli oni okazję zapoznać się z historią Archiwum i jego zasobem, a także obejrzeli ostatnią z naszych wystaw - „Prezydenci Płocka (do 1939 r.)”. Opiekunami grupy byli prof. Dariusz Kupisz, dr Jerzy Terens oraz dr Artur Górak.

Czytaj więcej o: Wizyta studentów w Archiwum Państwowym w Płocku