Wykład Jacka Pawłowicza Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w ramach Akademii Ciekawej Historii

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

6 grudnia 2018

Dnia 5 grudnia 2018 roku w ramach III spotkania Akademii Ciekawej Historii wykład na temat" Opór Polaków wobec działań władz komunistycznych – w relacjach świadków i w świetle dokumentów" wygłosił Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Organizatorem spotkań przeznaczonych dla nauczycieli  jest Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku wspólnie z Archiwum Państwowym w Płocku i Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Prelegent przybliżył losy żołnierzy wyklętych z terenu Płocka i Mazowsza Płockiego w okresie stalinowskim oraz formy oporu mieszkańców Płocka wobec władz komunistycznych w 1976 roku i w stanie wojennym. Zaprezentował także unikatowy film ze zbiorów IPN przedstawiający obchody milenijne w Płocku w 1966 roku w trakcie których obecni byli Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła. Następnie Tomasz Piekarski przedstawił możliwości edukacyjne zasobu Archiwum Państwowego w Płocku w zakresie tematyki szeroko pojętej historii PRL. Na stronie internetowej Archiwum dostępne są dwie wystawy archiwalne na których można zapoznać się dokumentami z zespołu "Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Płocku". Są to: "Obiektywem Partii-Województwo Płockie w fotografii z Archiwum Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Płocku" na którą składa sie około 3000 fotografii, oraz "Czerwiec 1976 w Płocku i w województwie płockim w świetle płockich archiwaliów", na które składają się protokoły z zebrań partyjnych odbywanych w róznych instytucjach i zakładach pracy w związku z wydarzeniami czerwcowymi. Ponadto Tomasz Piekarski zaprezentował dokumenty i pamiątki ze" Zbioru Jakuba Leszka Chmielewskiego", znanego płockiego działacza "Solidarności" internowanego w stanie wojennym.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie zdjęcie

  zdjęcie

 • Powiększ zdjęcie zdjęcie

  zdjęcie

 • Powiększ zdjęcie zdjęcie

  zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-12-06
Data publikacji:2018-12-06
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:T.Piekarski
Liczba odwiedzin:841